A cs. Procházka ['proxa:ska] csn. magyarosodott lejegyzése {DuFam:Procházka}. A 6. leggyakoribb cs. csn.-ként a procházka ’séta; sétány; tkp. átmenés, keresztüljárás’ közszóval azonos {ČMS:procházka} {BSS:procházka, prechádzka}. Talán szokásra utaló jellemnév lehet: sűrű átjárás a szomszédhoz, vagy mozgékony természet, esetleg sétáló járásmódra utal {RMCsSz:Ballagó, Járó}.
A csn. szlovák területen is gyakori, egyrészt a cseh betelepülés okán, másrészt azért, mert maga a szó átkerült az evangelikusság által használt bibliai cseh nyelvből {BSS:procházka, prechádzka}. Ez utóbbira utal, hogy a szlovákosodott cseh Prochádzka ['proxa:tska] forma szlk. csn.-ként gyakoribb, mint az igen ritka szlovákos Prechádzka ['prexa:tska] {DPnS}.
A Starý Procházka ['starej 'proxa:ska] ’Öreg Procházka’ I. Ferenc József császár és király cseh gúnyneve. Az elterjedt vélekedés szerint ezt az 1901-es prágai látogatása során kapta, amikor felavatta a Légió-hidat, és erről az eseményről „Procházka na mostě” ’Séta a hídon’ címmel jelent meg fénykép az újságokban. Azonban ilyen fényképes hírt nem találni, így ez csak városi legenda. Történészek szerint az elnevezés valójában régebbi, az 1870-es évekből való, amikor a császári menet érkezését egy Procházka nevű lovas katona jelezte. Erre az emberek azt mondták, hogy „az öreg Procházka már evett”.
Hozzászólások