Onomastikion

Nem klasszikus blog, inkább a szerző(k) sajtcédulái az érdekesnek talált vezetéknevek etimológiájáról. A cikkek a szerző(k) egyéni véleményét tükrözik, a tévedés sincs kizárva.

Címkék

Hozzászólások

  • LvT: @Pyrandus: Úgy hát! (2022.05.10. 15:38) Závada
  • Pyrandus: Vagy úgy? (2022.05.09. 22:02) Závada
  • El Mexicano: Köszönöm szépen ezt a remek írást, éppen a napokban jutott nekem is eszembe, hogy vajon milyen ere... (2017.10.29. 12:43) Rajoy Brei
  • elmexicano.hu: Jelzem, hogy itt jártam, egyúttal szeretném megköszönni a nagytudású szerző, LvT segítségét a span... (2016.01.24. 10:26) Gácsi
  • LvT: Vélhetően igen. Elviekben gondolhatnánk azt, hogy az előző adat alakult /g/ > /k/hanghelyettesí... (2012.07.30. 10:58) Kita
  • Utolsó 20

Györy

2014.01.04. 15:51 | LvT | Szólj hozzá!

Címkék: győri győry györi györy gyeőry györei györey győrei győrey gyürey

Magyar csn., amely több név egybeesése.

1. A tkp.-i Györi ~ Györy csn. -i képzős apanév, amelyet Györ (v. Gyür) szn.-et viselő személy leszármazottai kaptak megkülönböztető névként. Az alapszn. a m. György (< lat. Georgius < gör. Γεώργιος /Geórgiosz/ < γεωργός ’földműves’ + apanévképző funkciójú -ιος) egyházi szn. rövidülése. {CsE:Győri} {RMCsSzn:Győr}

2. A Györei ~ Györey (Győrei, Győrey; Gyürey) csn. egyszerűsödött változata. {CsE:Győri} {RMCsSzn:Györei,Györe}

a) Ez -i képzős lakosnév a Tolna m. Györe településnévből, azaz az elnevezett onnan való elszármazását, az oda való kapcsolatait, esetleg az ott lévő birtokát jelöli.

b) De emellett lehet -i képzős apanév is a r. m. Györe (Gyüre) szn.-ből, amely az előző pontban említett Györ (Gyür) szn. -e kicsinyítő képzős származéka.

3. A Győri ~ Győry (Gyeőry) csn. alakváltozata. {CsE:Győri} {RMCsSzn:Győri}

a) Ez -i képzős lakosnév valamelyik Győr településnévből, vö. elsősorban Győr (Győr vm.), továbbá Borsosgyőr (Veszprém vm, ma Pápa r.), Diósgyőr (Borsod vm, ma Miskolc r.), Kisgyőr (Borsod vm.), illetve Gyér (Torontál vm. ma Giera, Románia), Győröcske (Ung vm.). Pénzesgyőr (Veszprém m.) és Szolgagyőr (Nyitra vm., a mai Posádka v. Hlohovec területén) hn-ekkel időbeli okok miatt nem függhet össze.

b) Lehet még -i képzős alapnév a Győr nemzetségnévvel azonos r. szn.-ből.

c) Az 1. pontbeli Györi ~ Györy névből is származhat, mivel a rövid ö is megnyúlhatott a követő r hatására.

d) A XIX. sz.-ban (és vélhetően később is, de erről nincsenek adatok) sokan magyarosítottak a Győri, ill. Győry névre. Ugyanígy a 2. pontbeli Györei ~ Györey-nek is van Győrei ~ Győrey formája.

A 2.a pontbeli Györe településnév a 2.b pontban említett Györe szn.-vel egyezik meg: a névadás az alapítót jelölheti. A 3.a-beli Győr hn.-ek vagy a r. nyj. m. gyűr ’domb, bucka’ szóra vezethetők vissza, vagy szn.-i eredetűek. Ez a szn., miként a vele azonos nemzetségnév is, lehet az 1. pontbeli Györ szn.-vel egyező, de lehet a lehet a mai Géza szn. alapjául szolgáló, méltóságnévből származó r. Győ szn. -r kicsinyítő képzős származéka is.

A bejegyzés trackback címe:

https://onomastikion.blog.hu/api/trackback/id/tr655732756

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása