Nem klasszikus blog, inkább a szerző(k) sajtcédulái az érdekesnek talált vezetéknevek etimológiájáról. A cikkek a szerző(k) egyéni véleményét tükrözik, a tévedés sincs kizárva.
A korai időszakban a szlávok közt ugyanúgy jelentős csoportot alkottak a kéttagú személynevek, mint a germánok közt (vö. kéttagú germán személynevek). A kéttagú nevek egy előtagból és egy utótagból álló összetett nevek. A tagok rendszerint (a prepozíciós előtagúak vélhető kivételével) nem adtak…
1. Azonos alakú szlovák-cseh csn. a szlk.-cs. mráz 'fagy, dér' szóból. {SSJ:mráz}2. Lehet a horvát-szerb Mraz csn. magyarosodása is az a hang megnyúlásával, vö. hv.-szb. mraz 'fagy, dér' közszó. {SzhMSz:mraz}{DuFam:Frost} motivációként hideg, közönyös jellemre utaló…
A szlovák Spišiak ['spiʃi̯ak] csn. magyaros lejegyzése. Ez a Spiš 'Szepesség' hn.-hez a szlk. -ák képző lágy -iak változatával alkotott lakosnév {SSJ:Spišiak}. A lágy képzővariáns a középszlovák, esetleg az északi nyugatszlovák területre utal {SG:460, 467}. A többi…
A szlovák Lavrinec ~ Laurinec ['lau̯riɲets] csn. magyaros lejegyzése {MSzlkCsn:37}. Ez az azonos alakú, latin eredetű (< lat. Laurentius 'Laurentumból való férfi' > m. Lőrinc) egyházi személynévből lett apanév. L. még Laukó.Megjegyzés: A msh. előtti -av- hangkapcsolat…
Egybeforrott összetett magyar csn.-nek véljük, amely a Fa és a Simon tagokból áll. Az ilyen személynévi utótagú összetett csn.-ek voltaképpen apanevek, ahol a felmenő teljes kéttagú neve vált ragadvány, majd vezetéknévvé. A legtöbb esetben az előtag egy gyakori vezetéknév…
Vélhetően a n. Monk csn. alakváltozata, amely a n. Mönch 'szerzetes' köznév alnémet mon(ni)k (vö. holl. monnik) változatából alakult. A motiváció utalhat jogállásra (pl. szerzetesi birtokon dolgozó jobbágy), lehet eseménynév (kiugrott szerzetest jelölve), esetleg tulajdonságnév…
Hozzászólások