Vö. ukr. Медвідь [med'vʲidʲ] csn., amely a ведмíдь ’medve’ fn. régebbi медвíдь {ESzR:[mjedvjed']} változatából képzett ragadványnév.
A régi szlávban a Medvědь ’medve’ totemisztikus szn. Emellett metaforikus ’nagy testű, darabos, nehézkes, morózus ember’ értelemben tulajdonságnév, de utalhat az elnevezett édes szájúságára, foglalkozására (medvevadász), viseletére (medvebőr öltözék), vagy lehet eseménynév (az illetőnek medvekalandja volt). E ragadványnévi, ill. személynévi motivációk képzőtlen apanévként váltak csn.-vé. {CsE:Medve}
A m. Medvegy forma elsősorban szlk. eredetűnek tartható, vö. szlk. Medveď csn. Hasonló jelentéstani motiváció áll a m. eredetű m. Medve csn. mögött.
A Medvigy alakot az ukr. nyelv azon hangtani jellegzetessége segít lokalizálni, melynek során a zárt szótagban lévő eredeti /e/, /o/ hangok lágy /i/-vé váltak. A Medvegy eredhetne a szlovákból (szlk. medveď ['medveɟ]) vagy az oroszból (or. медведь [mɪd'vedʲ]): a kettő közül a szlovák javára egyrészt a településtörténet dönt, másrészt az, hogy az oroszban a képzőtlen apanévi alakok nem jellemzőek a jelölt formákkal szemben, vö. or. Медведев /Medvegyev/. A többi szláv nyelvben a szóvégi msh. kemény (cseh és délszláv), vagy [dʑ, ʑ]-vé változott (lengyel, szorb, fehérorosz).
Hozzászólások