A Nobik ['nobʲik] csn. a jelenkorban a lengyel névtárakból mutatható ki, de magyarországi előfordulásai a szlovák etnikumhoz köthetők. Eszerint a név vagy még jelen volt a XVIII. sz.-i szlk. névkincsben, vagy lengyel betelepülő(k)höz köthető. Magyar alakvariánsa a Nóbik, amelyben az /ó/ megnyúlása hangalaki magyarosodás eredménye.
A szl. Nobik név a le. Nobis, Nobiś, Nobialek csn.-ek tanúsága szerint a Nob alapnévre és az -ik kicsinyítő képzősre tagolható. A Nob alapnév vélhetően:
a) A n. Norbert szn. Nobert változatának (vö. le. Nobert csn.) rövidülése. A n. Norbert szn. {DuFam} a germ. nurþ(r)an ’észak’ (vö. n. Nord) és germ. *berhtaz (vö. a. bright) ‘fényes’ tagokból álló kételemű név.
b) Esetleg egy lat. eredetű Nobis szavajárási név {DuFam:Nobis} rövidülése, vö. lat. „ora pro nobis” ’imádkozz érettünk’.
c) A n. Nobitz hn. a szorb *Nabudicě folytatója. Az e mögött álló szl. *Nabudъ szn. (vö. le. Nabuda, Nabudek csn., az etimológiájához talán le. nabyć ’megszerez’, cs. nabýti ’ua.’, szlk. r. nabudnúť ’ua.’) és a hasonló, szl. na- igekötő-elöljáró és b- kezdetű szótő kapcsolatából álló szavakból vett nevek rövidülése nem valószínű, de teljességgel azért nem zárható ki.
Hozzászólások