Az Antal családnév korábbi keresztnévi eredetét nem kell külön bizonyítanunk. Igen gyakori ez a családnév Nógrád és Gömör megyében is. Kiderítettük, hogy a 18. század elején Rimavicáról (Rimóc-ról) vándoroltak le Békés megyébe, Békéscsabára. Egyházi anyakönyvi kimutatások szerint e család ősei Békéscsabáról jöttek át Nyíregyházára. Antal Péter neve valóban ott szerepel a Békés megyei jobbágyok listáján. Vannak e családból Tótkomlóson is bőven, de valószínűnek tartjuk, hogy ezek is scsabai kirajzásból kerültek Komlósra. A Nyíregyházára került Antal család az egykori Pozsonyi utcában kapott házhelyet, szállásföldjét az Antal-szállásokon, a mai Antal bokortanyán kapta meg.
{TECsK: 146 (5:1)}
Az Antal csn. a magyar eredetű Antal szn.-ből lett képzőtlen apanév. {RMCsnSz:Antal} {ČP:81}. A magyar etimológia mellett megfér a szlovák etinikai háttér, mivel a magyar földesúr, a kétnyelvű környezet, vagy a névdivat hatására az alkalmi magyar névalak is átszármazhatott ragadványnévként az utódokra. Ehhez vö. „Ugyanannak a személynek egyidejűleg kétnyelvű elnevezése is keletkezik, egyik a magyarok, másik a románok körében, majd egyes esetekben a román nyelvű elnevezést a magyarok is átveszik, és a megfelelő magyar ragadványnévvel váltakozva használják.” (B. Gergely Piroska: A kalotaszegi magyar ragadványnevek rendszere. Kriterion, Bukarest, 1977. 215. old.)
A magyar Antal szn. a kiterjedt, etruszk eredetű római Antōnius nemzetségnév rövidült nemzetközi Anton formájából származik n : n > n : l elhasonulással, amely az ilyen nevű szentek (pl. Remete Szent Antal, Páduai Szent Antal) tiszteletén keresztül lett a középkortól népszerű.
Hozzászólások