Onomastikion

Nem klasszikus blog, inkább a szerző(k) sajtcédulái az érdekesnek talált vezetéknevek etimológiájáról. A cikkek a szerző(k) egyéni véleményét tükrözik, a tévedés sincs kizárva.

Címkék

Hozzászólások

  • LvT: @Pyrandus: Úgy hát! (2022.05.10. 15:38) Závada
  • Pyrandus: Vagy úgy? (2022.05.09. 22:02) Závada
  • El Mexicano: Köszönöm szépen ezt a remek írást, éppen a napokban jutott nekem is eszembe, hogy vajon milyen ere... (2017.10.29. 12:43) Rajoy Brei
  • elmexicano.hu: Jelzem, hogy itt jártam, egyúttal szeretném megköszönni a nagytudású szerző, LvT segítségét a span... (2016.01.24. 10:26) Gácsi
  • LvT: Vélhetően igen. Elviekben gondolhatnánk azt, hogy az előző adat alakult /g/ > /k/hanghelyettesí... (2012.07.30. 10:58) Kita
  • Utolsó 20

Antal

2020.05.16. 13:04 | LvT | Szólj hozzá!

Címkék: antal

Az Antal családnév korábbi keresztnévi eredetét nem kell külön bizonyítanunk. Igen gyakori ez a családnév Nógrád és Gömör megyében is. Kiderítettük, hogy a 18. század elején Rimavicáról (Rimóc-ról) vándoroltak le Békés megyébe, Békéscsabára. Egyházi anyakönyvi kimutatások szerint e család ősei Békéscsabáról jöttek át Nyíregyházára. Antal Péter neve valóban ott szerepel a Békés megyei jobbágyok listáján. Vannak e családból Tótkomlóson is bőven, de valószínűnek tartjuk,  hogy ezek is scsabai kirajzásból kerültek Komlósra. A Nyíregyházára került Antal család az egykori Pozsonyi utcában kapott házhelyet, szállásföldjét az Antal-szállásokon, a mai Antal bokortanyán kapta meg.

{TECsK: 146 (5:1)}

Az Antal csn. a magyar eredetű Antal szn.-ből lett képzőtlen apanév. {RMCsnSz:Antal} {ČP:81}. A magyar etimológia mellett megfér a szlovák etinikai háttér, mivel a magyar földesúr, a kétnyelvű környezet, vagy a névdivat hatására az alkalmi magyar névalak is átszármazhatott ragadványnévként az utódokra. Ehhez vö. „Ugyanannak a személynek egyidejűleg kétnyelvű elnevezése is keletkezik, egyik a magyarok, másik a románok körében, majd egyes esetekben a román nyelvű elnevezést a magyarok is átveszik, és a megfelelő magyar ragadványnévvel váltakozva használják.” (B. Gergely Piroska: A kalotaszegi magyar ragadványnevek rendszere. Kriterion,  Bukarest, 1977. 215. old.)

A magyar Antal szn. a kiterjedt, etruszk eredetű római Antōnius nemzetségnév rövidült nemzetközi Anton formájából származik n : n > n : l elhasonulással, amely az ilyen nevű szentek (pl. Remete Szent Antal, Páduai Szent Antal) tiszteletén keresztül lett a középkortól népszerű.

A bejegyzés trackback címe:

https://onomastikion.blog.hu/api/trackback/id/tr5215700352

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása