A Gyuris család származás tekintetében szintén a vagyonosabb békési jobbágygazdák sorába tartozott. Tagjaikat azonban megtaláljuk Csabán [Békéscsabán], Szarvason, Komlóson [Tótkomlóson], Nagylakon (Romániában), s Nyíregyházán is. Családnevük a szlovák Gyuraj (György) keresztnévnek becézett formájából alakult. Rendkívül igénytelen, de szorgalmas és takarékos tagjai voltak.
Ugyanennek a keresztnévnek a becézett formájából alakultak a többi, Nyíregyházán is igen gyakori Gyuresko, Gyurjan családnevek.
{TECsK: 151–152 (5:20)}
A Gyuris a szlk. Ďuriš csn. magyarosodása, amely a szlk. nyj. Ďuraj 'György' szn. Ďur(o) rövidüléséből keletkezett a szlk. -iš kicsinyítő képzővel apanévi használaton keresztül {MSzlkCsn:65}.
A Gyureskó a szlk. Ďureško csn. magyaros írásmódja, amelynek előzménye a szlk. nyj. Ďuraj alapnévből rövidüléssel és az összetett -ško kicsinyítő -e kötőhangzós formájából alakult szn. volt. Ugyanennek az alakulatnak -i kötőhangzós változata a szlk. Ďuriško (> m. Gyuriskó), valamint a külön cikkben elemzett -a kötőhangzós szlk. Ďuraško (> m. Gyuraskó) {MSzlkCsn:66}.
A Gyurjan (és Gyurján) a szlk. Ďurian csn. magyar átvétele. Szintén a szlk. nyj. Ďuraj alapnévből ered az itt kicsinyítő szerepű szlk. -(i)an képző lágy változatával. A kemény képzőváltozattal alakult a szlk. Ďuran (> m. Gyuran, Gyurán) név {MSzlkCsn:69}.
A nevek apanévként eredetileg az ilyen szn.-ű felmenő leszármazottait jelölő megkülönböztető nevek voltak. Az alapnév etimológiájához l. a Gyuraskó címszót.
Hozzászólások