A magyar telefonkönyvi adatok alapján elsősorban a Békés megyei szlovák településszerkezettel – ezen belül Szarvas központtal – fedésben lévő csn. Ritkább változata a Kondács, amely a Pest megyei szlovák községekben is kimutatható. A szlovák írásformái: Kondač ['kondatʃ], Kondáč ['konda:tʃ].
1. A szóvégi -ač ~ -áč szláv személynévképzőnek vélhető: a rövid -ač keletszlovák–kárpátukrán, míg a hosszú -áč közép- v. nyugatszlovák nyelvjárási környezetre utal. A Kond- alaptaghoz köznévi etimológia nem rendelhető, így arra kell gondolnunk, hogy személynévi alaphoz járult az -ač ~ -áč képző {MSzlkCsn:55}. Az Kond ~ Kund alaptag* a n. Konrad (< germ. kōniz ’merész, bátor’ + rēdaz ’tanács’) szn. Kondrat ~ Kundrat változatának rövidülése {MSzlkCsn:40}, {RMCsnSz:Konda}, {DuFam:Kundt}, amely a korai német, magyar és szláv világi névkincsben is jelen volt.
2. A korábban itt közölt véleményt felülbírálva, lehetséges, hogy a név a m. eredetű r. szlk. kondáš ’disznópásztor’ {BSS} foglalkozásnév -áš > -áč ~ -ač képzőcserés (adaptációs) származéka. Ugyanilyen változás figyelhető meg a m. árendás ’haszonbérlő’ szóból származó szlk. Arendáč ~ Orendáč csn.-ekben {DPnS}.
* Az o ~ u váltakozáshoz vö. szlk. Kondakor ~ Kundaker; le. Kondera ~ cs.-le. Kundera; le. Kondała ~ le. Kundała, szlk. Kundala stb.
Hozzászólások