Onomastikion

Nem klasszikus blog, inkább a szerző(k) sajtcédulái az érdekesnek talált vezetéknevek etimológiájáról. A cikkek a szerző(k) egyéni véleményét tükrözik, a tévedés sincs kizárva.

Címkék

Hozzászólások

  • LvT: @Pyrandus: Úgy hát! (2022.05.10. 15:38) Závada
  • Pyrandus: Vagy úgy? (2022.05.09. 22:02) Závada
  • El Mexicano: Köszönöm szépen ezt a remek írást, éppen a napokban jutott nekem is eszembe, hogy vajon milyen ere... (2017.10.29. 12:43) Rajoy Brei
  • elmexicano.hu: Jelzem, hogy itt jártam, egyúttal szeretném megköszönni a nagytudású szerző, LvT segítségét a span... (2016.01.24. 10:26) Gácsi
  • LvT: Vélhetően igen. Elviekben gondolhatnánk azt, hogy az előző adat alakult /g/ > /k/hanghelyettesí... (2012.07.30. 10:58) Kita
  • Utolsó 20

Holoda

2013.11.13. 14:33 | LvT | Szólj hozzá!

Címkék: holoda

Vö. szlk. Holoda ['ɦoloda] {DPnS}, le. Hołoda, Chołoda [xɔ'wɔda] csn., azonban a hangtest keleti szlávnak tűnik. Mivel a keleti szláv névtárakban pontosan egyező neveket nem lehetett találni (csak származékokat), így vélhetően ruszin (kárpátukrán) eredetű névről van szó. A magyarosodott alakban két név eshet össze.

 

1. Ukr.-ru. Голода (Holoda) csn., vö. k. szl. Голодин (Holodin, Golodin) apanévi származék. Ez az ukr.-ru. голод ['ɦolod] ’éhség, éhínség’ {SzUM} köznév kicsinyítő funkciójú -a nőnemű toldalékos {MSzlkCsn:32} formája. Ezt a magyarázatot támogatja a szlk. Holoda név kezdő h [ɦ] hangja, valamint a párhuzamos szlk. Hlada ['ɦlada] családnév {DPnS}, amely a szlk. hlad ’éhség, éhínség’ szóformából ered.

A név motivációja az elsőnek elnevezett szegény, ínséges élete lehetett. Felvetődik az óvónévi eredet is, amely szerint éppen az ínség távoltartására adták azt a szülők az újszülöttnek.

 

2. Ukr.-ru. Холода (Choloda) csn., vö. k. szl. Холодин (Cholodin) apanévi származék. Ez az ukr.-ru. холод ['xolod] ’hideg(ség)’ {SzUM} köznév kicsinyítő funkciójú -a nőnemű toldalékos {MSzlkCsn:32} formája. Ennek valószínűségét csökkenti a ch-s szlk. alakok (*Choloda, *Chlada) hiánya. A le. Chołoda ebből a szempontból nem értékelhető, mivel a le.-ben nincs [ɦ] hang, így az hanghelyettesítéssel [x] lesz, amelynek írása egyaránt lehet h és ch.

Jellemzően télen született gyermekek kaphattak ilyen nevet. Lehet azonban rideg vagy közönyös jellemre utaló ragadványnév is.

A bejegyzés trackback címe:

https://onomastikion.blog.hu/api/trackback/id/tr645631499

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása