Vö. szlk. Holoda ['ɦoloda] {DPnS}, le. Hołoda, Chołoda [xɔ'wɔda] csn., azonban a hangtest keleti szlávnak tűnik. Mivel a keleti szláv névtárakban pontosan egyező neveket nem lehetett találni (csak származékokat), így vélhetően ruszin (kárpátukrán) eredetű névről van szó. A magyarosodott alakban két név eshet össze.
1. Ukr.-ru. Голода (Holoda) csn., vö. k. szl. Голодин (Holodin, Golodin) apanévi származék. Ez az ukr.-ru. голод ['ɦolod] ’éhség, éhínség’ {SzUM} köznév kicsinyítő funkciójú -a nőnemű toldalékos {MSzlkCsn:32} formája. Ezt a magyarázatot támogatja a szlk. Holoda név kezdő h [ɦ] hangja, valamint a párhuzamos szlk. Hlada ['ɦlada] családnév {DPnS}, amely a szlk. hlad ’éhség, éhínség’ szóformából ered.
A név motivációja az elsőnek elnevezett szegény, ínséges élete lehetett. Felvetődik az óvónévi eredet is, amely szerint éppen az ínség távoltartására adták azt a szülők az újszülöttnek.
2. Ukr.-ru. Холода (Choloda) csn., vö. k. szl. Холодин (Cholodin) apanévi származék. Ez az ukr.-ru. холод ['xolod] ’hideg(ség)’ {SzUM} köznév kicsinyítő funkciójú -a nőnemű toldalékos {MSzlkCsn:32} formája. Ennek valószínűségét csökkenti a ch-s szlk. alakok (*Choloda, *Chlada) hiánya. A le. Chołoda ebből a szempontból nem értékelhető, mivel a le.-ben nincs [ɦ] hang, így az hanghelyettesítéssel [x] lesz, amelynek írása egyaránt lehet h és ch.
Jellemzően télen született gyermekek kaphattak ilyen nevet. Lehet azonban rideg vagy közönyös jellemre utaló ragadványnév is.
Hozzászólások