Az Arnovszky (később: Arnóczi) családnév ma már nem igen fordul elő a tirpák családok között. E családnév viselői azonban szerepelnek a Békés megyei jegyzékben és az 1753. évi összeírásban is. Valószínűnek tartjuk, hogy a család a Borsod megyei Arnót községből húzódott le Szarvasra, s onnan Nyíregyházára. Az Arnovszky név minden bizonnyal útközben felvett családnév, korábban valamelyik északi megyében laktak, s amikor útnak eredtek dél felé, Arnót és Szarvas csak állomáshelyeket képeztek számukra. Korábbi családnevüknek nincs nyoma. A ’szabad menetel’ jogát Szarvason szerezték meg.
{TECsK: 147 (5:3)}
Az Arnovszky ~ Arnovszki név Arnócki ~ Arnócky ~ Arnóczki ~ Arnóczky alakváltozata úgy keletkezett, hogy a m. Arnót településnév szlovákban nem szokásos hosszú -ó hangja lerövidült, és -ský lakosnévképzőt kapott az szlk. helyesírás szerinti Arnotský > Arnocký névformát adva. Az Arnovszky név szlk. normalizált Arnovský formájában az eredeti m. hosszú -ó az -ov-ként írt [ou̯] kettőshangzóval helyettesítődött, majd a -t hang kiesett a -ský képző előtt a [u̯ts] ~ [fts] hangkapcsolatból.
A m. Arnót településnév a korai birtokosának német eredetű Arnold ~ Arnolt szn.-ből keletkezett. Első előfordulásakor a hn. -i birtokos képzővel bővebb volt: Ornolthy (1230) {FNESz:Arnót}. A n. Arnold szn. az ógerm. *arô (*arn-) ’sas’ és *waldą ’hatalom, erő’ elemekből álló kéttagú germán név {DuFam:Arnold}. A szn. Szent Arnoldnak, Nagy Károly udvari lantosának a tisztelete nyomán terjedt el a középkorban.
A hn. a m. arnót ’albán’ népnévvel nincs kapcsolatban, mivel ennek egyrészt ellenmondanak a korai írásos formák, másrészt ez az etnonima csak a XVII. sz. legelején került be a magyarba az oszmán-török Arnavut népnévből. Az oszmán szó az újgörög Ἀρναβίτης (arnavítisz) alakból, származik, amely l > r hangváltozással és v : n > n : v hangátvetéssel végső soron az albán népnév középgörög Ἀλβανός (albanosz) alapjának alakváltozata. Ez utóbbi Ἀρβανός (arbanosz) formája a szerben keresztül is átkerült a magyarba orbonász alakban. {EWUng:arnót, orbonász}
L. még Arnót.
Hozzászólások