Ugyancsak a Benedek névből alakult a Bencs és Bencsik családnév is. Ez a család is Nógrádból jutott le előbb Csabára [Békéscsabára], onnan Szarvasra, s legvégül Petrikoviccsal Nyíregyházára. Tagjaik kezdettől fogva jónevű gazdák voltak, értettek a vagyonszerzéshez.
{TECsK: 150 (5:13)}
A Bencs csn. magyar eredetű, amely a m. Benedek, esetleg Benjámin egyházi szn. Ben- rövidüléséből alakult az archaikus m. -cs kicsinyítő képzővel {MSzlkCsn:11}. Szlk. csn.-ként vélhetően a szlk. Benčo csn.-ből ered a magyar (hivatalos) nyelvi környezet hatására úgy, hogy a Benčo-t tárgyragos alakot Bencs-ot formában tagolták.
Nem zárható ki ugyanakkor, hogy létezett egy ma már kimutathatatlan ru. *Бенч (Bencs) szn. is, amely képzőtlen apanévként a kérdéses a szlk. Benč csn.-t adhatta, pl. szlk. területre költöző lemkók révén. Hasonló ru. alakulathoz vö. Данч (Dancs) < Дан (Dan) + -ч (-cs) <: Данило (Danilo) 'Dániel' {MSzlkCsn:53}.
A szlk. Benčo (> m. Bencsó) csn. a szlk. r. Benedik(t), mai Beňadik (~ m. Benedek) egyházi szn. Ben- rövidülésének továbbképzése szlk. -čo kicsinyítő képzővel {MSzlkCsn:54}. Az alapnév esetleg lehet a szlk. Benjamín (~ m. Benjámin) egyházi szn. rövidülése is {ČP:86}. A Benčo eredetileg szn. volt, és képzőtlen apanévként ilyen nevű személy leszármazottait jelöli.
A Bencsik csn. a szlk. Benčík csn. magyarosodott formája. Ez utóbbi a szlk. Benčo szn. szlk. -ík kicsinyítő képzős származéka. Az -ík kicsinyítő képző a hasonló alapnevű személyek közül a fiatalabbat, kisebb termetűt, kevésbé módosat jelöli, ugyanakkor apanévi funkciója sem kizárt. Származhat ugyanakkor közvetlenül is a Ben- névrövidüléssel az összetett szlk. -čík képzővel is. {MSzlkCsn:45} {MSzlkCsn:54} {ČP:86}
A m. Benedek, szlk. Beňadik, r. Benedik(t), illetve a m. Benjámin, szlk. Benjamín szn.-hez l. Benkó címszót.
Hozzászólások